Zajęcia dodatkowe
Koło muzyczne
Zajęcia koła muzycznego pozwolą rozbudzić u dzieci zamiłowanie do rytmicznego ruchu przy akompaniamencie muzyki lub śpiewu piosenki, rozwijać pamięć muzyczną i ruchową oraz umiejętność uczenia się melodii, zapamiętywania rytmów i następstw ruchów powiązanych z muzyką, rozwinąć wyobraźnię przestrzenna i czasową, umiejętności taneczne, kształtować aktywność ruchową z wyeksponowaniem inwencji twórczej z użyciem instrumentów perkusyjnych, przyborów do tańca, poznać kulturę ludową Polski oraz innych krajów. Ćwiczenia muzyczno- ruchowe przyczynią się do wykształcenia u dzieci koncentracji uwagi, przystosowania się do pracy w zespole oraz wpłynąć korzystnie na rozwój psychiczny i fizyczny. Ponadto dla dzieci, które mają zamiar kontynuować naukę w szkole muzycznej, zajęcia pozwolą poszerzyć wiedzę i umiejętności muzyczne, rozwinąć talent. Zaś dzieciom nieśmiałym i wycofanym pozwolą otworzyć się i przełamać blokady natury emocjonalnej. Nauczyciel na zajęciach wykorzystuje metody: gimnastyki twórczej R. Labana, E. J. Dalcroze, idee C. Orffa, Aktywne słuchanie muzyki wg Batii Strauss, metodę zabawy wg Klanzy, Edukacje przez ruch D. Dziamskiej, choreoterapię i muzykoterapię. Dzieci z koła muzycznego przygotowywane są do występów poza terenem przedszkola organizowanych przez inne placówki form (konkursy, przeglądy, gale tańca). Nauczyciel prowadzący to Katarzyna Kuźmin.
Koło ornitologiczne
Koło ornitologiczne prowadzi nauczyciel Katarzyna Kuźmin. Głównym cele zajęć jest zainteresowanie życiem i biologią ptaków, rozbudzenie potrzeby kontaktu z przyrodą oraz uwrażliwianie na jej piękno, kształtowanie zachowań przyjaznych dla siebie i zwierząt, wdrażanie do samodzielnej pracy, korzystania z różnych źródeł wiedzy, kształtowanie umiejętności współpracy w grupie. Na zajęciach dzieci poznają budowę zewnętrzna i wewnętrzną ptaków w związku z przystosowaniem do lotu, ogólnej biologii, rozmnażania i rozrodu ptaków, rodzajów gniazd, budowy jaja ptasiego, zależności między budową dziobów i nóg, a rodzajem pobieranego pokarmu, uświadamianie przyczyn migracji ptaków, poznanie form ochrony przyrody oraz zasad obserwacji ptaków w terenie, nazywanie gatunków ptaków stosując nazwy gatunkowa i rodzajową, rozpoznawanie najbardziej pospolitych ptaków, przygotowanie odpowiedniej karmy dla różnych ptaków, poznanie budowy prostego karmnika oraz budki lęgowej. Ponadto korzystanie z różnych źródeł zdobywania wiedzy, korzystanie z przyrządów optycznych, samodzielne zdobywanie wiedzy, dzielenie się nią z innymi dziećmi poprzez tworzenie prezentacji multimedialnych we współpracy z rodzicami, rodzeństwem czy innymi członkami rodziny, tworzenie prac plastycznych związanych z życiem ptaków i ich środowiskiem naturalnym, współpraca w zespole.
Sensoplastyka
Sensoplastyka to poznawanie świata za pomocą doznań wzrokowych, dotykowych, smakowych, węchowych i słuchowych. Sensoplastyka wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Stymulując receptory wpływamy na rozwój połączeń nerwowych w mózgu. Im jest ich więcej, tym łatwiej nam się myśli, tym sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle. Na zajęciach niezwykle wartościowe jest to, iż w tym samym czasie nos chłonie mnogie zapachy, oczy ogarniają cała paletę barw, dłonie i stopy stykają się z różnorodnością faktur i temperatur. Dzieci mają okazję obserwować jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. W ten sposób dzieci nabywają wiedze na temat związków przyczynowo- skutkowych, poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencje elastyczności i przystosowania do zmian. Główne cele to: wspomaganie rozwoju dziecka poprzez wielozmysłowe poznawanie świata, rozwój motoryki małej i dużej, rozwijanie kreatywności oraz twórczego myślenia, wychodzenie ze schematów, relaksacja, odprężenie, niwelowanie napięcia mięśniowego i emocjonalnego. Zajęcia prowadzi nauczyciel Monika Kalkowska.
Konstantynowska Akademia Sportu
W naszym przedszkolu odbywają się zajęcia sportowe prowadzone przez Konstantynowską Akademię Sportu. Dzieci podczas zajęć spędzają czas aktywnie i dobrze się przy tym bawią. Proponowane im zajęcia sprawiają im dużo radości, wprowadzają dzieci w świat różnorodnych doświadczeń ruchowych, rozwijają ich umiejętności ruchowe. Uczą dyscypliny w wykonywaniu ćwiczeń. Dzieci poznają różne gry sportowe i zasadę gry fair play.